V ústrety zdraviu v Kováčovej – Holidaypark Kováčová

V ústrety zdraviu v Kováčovej

Hovorí sa, že liečba vodou je asi tak stará ako ľudstvo samo. Koncom 19. storočia vstúpila do dejín termálna voda a jej liečebné využitie v podhorskej obci rozprestierajúcej sa v malebnom úbočí pod výbežkami Kremnického pohoria severozápadne od Zvolena. Reč je o Kováčovej. Prinášame vám tipy kam sa vybrať za vodou, ktorá je doslova darom zo zeme.

Za ušami to majú pracovníci továrne na výrobu plechu a železa vo Zvolene. Kvôli rastúcemu objemu vo fabrike sa snažili objaviť nové ložiská uhlia. Vykonávali teda prieskumné vrty v okolí. Počas nich narazili aj na omnoho väčší poklad akým je uhlie. Vodu, ktorá má takú silu, že si vie poradiť so zdravotnými problémami z rôznych oblastí. Liečiť dokáže choroby pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, choroby obličiek a močových ciest i ženské choroby.

Kúpali sa v malom jazierku

Termálny prameň v Kováčovej už roky vyhľadávajú ľudia, ktorým pokulháva zdravie. Dialo sa tak už hneď po objavení teplého prameňa. Do vtedy ešte malého termálneho jazierka sa chodievali kúpať miestni obyvatelia a ľudia z blízkeho okolia. Prameň s výdatnosťou 50 l / s patrí medzi najvýdatnejšie na Slovensku a zásobuje všetky tunajšie kúpeľné i rekreačné zariadenia. Presne takými sú aj Holidaypark a liečebný dom Detvan v Kováčovej. Upevnenie si zdravia, zlepšenie pracovnej schopnosti, posilnenie a predlžovanie životnej aktivity a schopnosť doliečiť či podstatne zlepšiť mnohé ochorenia. Voda v Kováčovej je termálna, hypotonická, minerálna, síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečnatá.

Za relaxom do Holidayparku

Novovybudovaný a moderný areál, v ktorom prežijete príjemné chvíle oddychu v termálnej minerálnej vode. To je Holidaypark Kováčová, v ktorom regenerácia zdravia ide ruka v ruke so zábavou. Tou najväčšou vzácnosťou, ktorou sa vie Holidaypark popýšiť, je práve voda. Pri vrte má teplotu 48,5°C. V bazénoch na vás čaká príjemná teplota od 26 do 38°C. Rovnakú vodu využívajú aj Kúpele Kováčová i Národné rehabilitačné centrum, ktoré sa tiež nachádzajú v obci. V troch vnútorných bazénoch a v piatich vonkajších vďaka nej rozmaznáte svoje telo. Voda v nich pomáha nielen pri liečbe pohybového aparátu, ale pozitívne pôsobí aj pri nervových chorobách, či chorobách tráviaceho ústrojenstva. V bazénoch nájdete rôzne hydromasážne prvky ako chrliče, vodné trysky, dnový vzduchový gejzír a samostatný veľký whirlpool bazén. Vo vnútornej časti sa nachádza 60 metrov dlhý tobogán s meracím zariadením a svetelnými a zvukovými efektmi. Holidaypark prináša skvelú kombináciu služieb pre aktívny oddych. Okrem relaxu v termálnej liečivej vode môžete svojmu telu a mysli dopriať aj aktívne cvičenie vo vode, Fit Parku alebo na trampolínach. Holidaypark totiž ponúka návštevníkom aj pravidelné aktivity ako napríklad aqua aerobic, aqua dance, cvičenie s fyzioterapeutom alebo takzvané plávajúce bábätká.

Na skok do Detvanu

Jedna z najefektívnejších liečebných metód, ktorú ľudstvo pozná už celé stáročia, je kúpeľná liečba. Jej základom sú bazénové a vaňové kúpele, doplnené termálnymi zábalmi, klasickou, podvodnou i reflexnou masážou a komplexnou fyzikálno-rehabilitačnou terapiou. Pre liečbu dospelých slúži v Kováčovej liečebný dom Detvan, ktorý je doslova len na skok od Holidayparku.

Rôzne druhy kúpeľov

Liečivý termálny prameň sa v Kúpeľoch Kováčová využíva nielen v bazénoch, ale aj vo forme vaňových, či hydromasážnych kúpeľov horných i dolných končatín, či celého tela. V perličkových, kyslíkových, uhličitých, magnéziových a iných kúpeľoch. Pomáhajú pri zlom prekrvení, po operáciách, úrazoch pohybového systému a pri periférnych parézach, taktiež pri chronickom zápalovom a degeneratívnom ochorení chrbtice a kĺbov, ale aj na psychickú relaxáciu a tlmenie bolesti. Rovnako tak sa liečivá voda využíva aj na Škótske streky, pri ktorých sa striedavo aplikuje studená a teplá voda. A nájdete ju aj v Kneippovom šliapacom kúpeli, v ktorom sa postupne presúvate prešľapovaním nôh vo vaničkách naplnených vodou s kontrastnými teplotami, a tak si zlepšujete funkciu krvného obehu. Všetky liečebné procedúry sú poskytované špecializovanými zdravotníckymi pracovníkmi. Liečebný dom Detvan má kapacitu 40 lôžok a ústavným pacientom ponúka možnosť celodenného stravovania. Kúpeľní hostia sú ubytovaní v jedno a dvojlôžkových izbách so samostatnou kúpeľňou a WC, vybavených rádiom, telefónom i TV prijímačom.

Masáže, kúpele, sauny, wellness procedúry, či liečebný pobyt. Žijeme v hektickej dobe a čokoľvek z vyššie spomínaných vecí si vyberiete bez pochýb pomôže zotaviť sa nielen vášmu telu, ale aj mysli.

Vstupenky do Holidayparku Kováčová a vybrané procedúry do kúpelov si môžete zakúpiť online v e-shope na stránke shop.holidaypark.sk

https://diva.aktuality.sk/clanok/tpDO0Vf/v-ustrety-zdraviu-v-kovacovej/ 

What's your reaction?
0Cool0Bad0Lol0Sad

Leave a comment