Aktivity v okolí – Holidaypark Kováčová

Holidaypark Kováčová sa nachádza vo Zvolenskej kotline, medzi mestami Banská Bystrica  a Zvolen – 20 km od B. Bystrice a 5 km od Zvolena. Zo severo-západnej strany je obec Kováčová obklopená Kremnickými vrchmi, na juhozápad sú v blízkosti Štiavnické vrchy a na severe sú v blízkosti vrchy Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. V dostupnej blízkosti ako pre cykloturistiku tak aj pre motoristov je v okolí Holidayparku Kováčová niekoľko turisticky atraktívnych miest.

Pustý hrad

Pustý hrad je zrúcanina stredovekého hradu, ktorý bol až do čias vybudovania Zvolenského zámku centrom života vo Zvolenskej kotline. Dlhé roky bol Pustý hrad, kedysi nazývaný aj hrad Starý Zvolen, stratený a zabudnutý v poraste stromov. Po tom, čo sa v tejto lokalite začal archeologický výskum a partia dobrovoľníkov z občianskeho združenia sa začala oň starať, to dnes na Pustom hrade žije. Okrem toho, že kopec bol odlesnený, takže Pustý hrad hrdo dominuje nad Zvolenom a sú z neho krásne výhľady, sú tu aj náučné turistické chodníky a vybudovaná infraštruktúra. Výstup na Pustý hrad je príjemný, odmenou vám budú krásne výhľady, príjemný zážitok a chladený nápoj v bufete v areáli Pustého hradu.v

Špania Dolina

Špania Dolina je obec so zachovanou baníckou históriou, architektúrou a remeslami. Je vzdialená 27 km od Kováčovej smerom na sever, kúsok za mestom Banská Bystrica. Príjemne vás prekvapia prechádzky po haldách, ktoré sú pozostatkom banskej činnosti v obci – ťažila sa tu medená ruda. Okrem toho je tu banský náučný chodník a banský orloj v centre obce.

Drevený kostolík v Hronseku

Drevený kostolík v Hronseku je pamiatka zapísaná na zozname UNESCO. Hronsek je vzdialený len 10 kilometrov od Kováčovej, takže je to vhodný cieľ aj pre cyklo-výlet. Kostol bol vybudovaný v roku 1726. Drevený kostolík je zaujímavý okrem iného tým, že v tom čase bola výstavba povolená len pre dva evanjelické kostoly v jednej stolici , pričom pri stavbe museli byť splnené tieto podmienky: muselo byť použité len drevo, nesmeli sa použiť železné klince, musel byť postavený v priebehu jedného roka, nesmel mať vchod orientovaný smerom do dediny a nesmel mať vežu.

Fun Arena v Park Snow Donovaly

Fun Arena v Park Snow Donovaly. Donovaly sú horské turistické centrum, ktorého časť sa nachádza v Národnom parku Nízke Tatry a časť v Národnom parku Veľká Fatra. Od Holidayparku Kováčová sú vzdialené 42 km. Donovaly patria k nejlepšie vybaveným horským strediskám ako v lete tak aj v zime. V zime je tu vynikajúca lyžovačka, v lete stredisko ponúka možnosti pre príjemné túry, cyklotúry a vďaka Fun arene aj zábavu. V stredisku je lezecká stena, bobová dráha, bohato vybavené detské ihrisko, lanovka na Novú hoľu premáva aj počas letnej sezóny.

Habakuky

Habakuky. Keď budete tráviť príjemný čas v našom regióne, určite by ste nemali zabudnúť na návštevu netradičnej dedinky na Donovaloch – Habakuky. Túto dedinku tvoria objekty a budovy v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry podľa Dobšinského rozprávok. Hneď po príchode sa budete cítiť ako v inom svete a tento výlet určite neoľutujete.

Kremnica

Kremnica – mesto baníkov a minciarov je od Holidayparku Kováčová vzdialené len 33 km. Kremnica je obľúbené miesto pre výlety za účelom spoznávania baníckej minulosti. Nachádza sa tu napríklad banské múzeum v štôlni Andrej, v ktorom si môžete prejsť štôlňu v prilbách s „čelovkami“ a ručnou lampou. Blízko múzea je náučný chodník „Po stopách tisícročnej histórie baníctva v Kremnici“. V Kremnici sa nachádza aj Múzeum mincí a medailí, ktoré je pod záštitou Národnej Banky Slovenska. Súčasťou tohto múzea je aj mestský hrad s vežou, ktorá poskytuje krásny výhľad na Kremnicu a okolité Kremnické vrchy.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je vzdialená len 30 km od Holidayparku Kováčová. Mesto Banská Štiavnica je zapísané na Zozname kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a to vďaka jedinečnej zachovanej architektúre centra mesta ako aj baníckej histórii a viacerým technickým pamiatkam. V meste a okolí je niekoľko štôlní sprístupnených verejnosti, okrem toho je tu Slovenské banské múzeum, ktoré prevádzkuje sedem expozícií – Banské múzeum v prírode (skanzen), Starý zámok, Nový zámok, Berggericht – Mineralogickú expozíciu, Kammerhof – Baníctvo na Slovensku, Galériu Jozefa Kollára a Dedičnú odvodňovaciu štôlňu Glanzenberg. Za návštevu určite stoja aj známe tajchy v okolí Banskej Štiavnice. Sú to umelo vytvorené vodné nádrže, ktoré akumulovali zrážky. Prostredníctvom vybudovaných žľabov sa sila vody využívala na pohon baníckych strojov. Dnes tajchy slúžia na rekreáciu pri vode. V Banskej Štiavnici nezabudnite navštíviť aj banskoštiavnickú Kalváriu. Je to unikátny súbor kostolov a kaplniek na Ostrom vrchu.