Účinky vody – Holidaypark Kováčová
Termálna voda

Termálny prameň

Kvôli rastúcemu objemu výroby chceli objaviť nové ložiská uhlia a narazili na ďalší poklad. Termálny prameň v Kováčovej bol objavený práve vďaka snahe továrne na výrobu plechu takzvanej Unionke.
Továreň, pôvodom zo Zvolena naplánovala až 15 vrtov v okolitých obciach a jeden z nich aj v Kováčovej.

V roku 1898 vytryskla z 405 m hlbokého vrtu termálna voda, čo bolo základom rozvoja kúpeľníctva v Kováčovej. V roku 1960 vznikol vrt K1, ktorý bol v roku 1983 nahradený súčasným vrtom K2. Historicky patril prameň v Kováčovej k najvýdatnejším, rovnako je tomu aj v súčasnosti. Prameň má výdatnosť 50 l/s. Voda v Kováčovej je termálna, hypotonická, minerálna, síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečnatá. V kúpeľníctve sa využíva najmä na liečenie pohybového ústrojenstva. To v obci vzniklo práve vďaka pocitov miestnych obyvateľov. Oni sami cítili, že im voda pomáha od bolestí končatín a pri reumatických ochoreniach. Voda pozitívne pôsobí pri liečbe nervových chorôb, chorôb tráviaceho ústrojenstva, chorôb z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, chorôb obličiek, močových ciest a ženských chorôb.

Pri vrte má teplotu 48,5°C, v kúpeľných bazénoch má teplotu 39°C a v bazénoch Holidayparku Kováčová od 26 do 38°C.


Liečivá voda v Kováčovej

Je termálna, hypotonická, minerálna, síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečnatá. Voda v Kováčovej. Holidaypark Kováčová využíva rovnakú vodu ako Kúpele Kováčová a Národné rehabilitačné centrum.

V kúpeľníctve sa využíva najmä na liečenie pohybového ústrojenstva a reumatických ochorení (Bechterevova choroba), pri liečbe nervových chorôb, chorôb tráviaceho ústrojenstva, chorôb z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, chorôb obličiek, močových ciest a ženských chorôb.

Neďaleko Kováčovej ležia aj Kúpele Sliač. Zaujímavé je, že aj keď ich od seba delí len pár kilometrov, navzájom si nekonkurujú. Prečo? Je to jednoduché. Sliačske minerálne pramene s vysokým obsahom oxidu uhličitého sa využívajú predovšetkým na liečbu srdcovo-cievnych chorôb.